Fișa jobului

Avem un loc liber în echipă pentru o minte captivă în concepte, vorbe iscusite și expresii meșteșugite, care să găsească drumul cel mai lin de la dorința clientului la îndeplinire, trecând prin stațiile: claritate, concizie, coerență. Să-i spunem simplu creativitate.

Dacă poți face universul clientului să vibreze mai ceva ca notificarea de start Black Friday la eMAG, gândești rapid, îți place să te documentezi înainte să creezi și te afli într-o relație de lungă durată cu gramatica limbii române, ne dorim să te cunoaștem. Să-i spunem, tot simplu, eficiență.

Responsabilități

  • Comunicare tranzacțională. Cel mai important touchpoint: clientul primește toate informațiile necesare după plasarea unei comenzi. Ai 160 de caractere la dispoziție și maximum două paragrafe;
  • Comunicare personalizată pentru produsele de interes. Clientul va aprecia puțin ajutor: oferta dorită e în stoc limitat, există posibilitatea să achite în rate, sunt produse similare căutării lui în site? Va trebui să-i povestești toate astea. Pe scurt. Și convingător;
  • Comunicare de criză. Da, se întâmplă;
  • Comunicare specială pentru campaniile promoționale. Înțelegerea fiecărui mecanism de marketing pentru a-l traduce simplu și rapid într-un concept prietenos și memorabil;
  • Comunicarea tuturor serviciilor și informațiilor de interes pentru clienți într-o manieră clară și structurată, cu atenție la detalii (legale, operaționale);
  • Cunoașterea clientului. Probabil cu asta trebuia să începem, dar poate ești genul care citește întâi finalul. Este important să știi ce beneficii oferă comerțul online, cum iau oamenii deciziile de cumpărare, ce ar putea reprezenta un obstacol în plasarea unei comenzi. Va trebui să le oferi un customer journey fără turbulențe.

Cerințe

  • Ai absolvit o facultate de Marketing, Comunicare, Jurnalism sau Litere;
  • Ai experiență de 2-3 ani în interacțiunea cu clientul final. Nu contează domeniul. Oamenii au aceleași pretenții și de la un frigider, și de la ceea ce depozitează în el. Știi să scrii pe înțelesul clienților și să rezumi informații complexe în texte simple, fără să ratezi esențialul. Adică ești la curent cu tot ceea ce presupune un flux eficient de comunicare;
  • Experiența anterioară la un retailer online și familiaritatea cu platformele de administrare reprezintă un plus.
  • Copywriting, Content. Știi să faci un brief și nu-ți lipsește structura din gândire;
  • Pact cu asta.

Beneficii

La eMAG, avansam rapid si ne place ceea ce facem. Daca esti pasionat de job-ul tau, fie ca oferi consultanta unui client sau scrii o linie de cod, si tintesti sus, atunci locul tau este in echipa noastra.

Stim ca beneficiile sunt importante, de aceea iti oferim o gama variata:

• Pachet salarial competitiv - salariu fix si bonusuri in functie de performanta;

• Abonament medical;

• Un buget lunar pe care il poti folosi pentru beneficii flexibile - tichete de masa, pachete turistice, cursuri de dezvoltare profesionala, pensie privata;

• Discount de angajat;

• Oferte negociate pentru tine (telecom, banking, food, sport si altele);

• Acces la un mediu de lucru prietenos si profesionist unde vei invata in fiecare zi si iti vei dezvolta cariera.

Nivel de vechime

Nivel mediu de experiență

Tip de angajare

Full-time

Ocupație

Marketing

Sectoare de activitate

Internet

Verifica pe LinkedIn