Fișa jobului

Descopera ING Bank

ING Bank Romania functioneaza ca o banca universala, servind toate categoriile de clienti prin cele trei divizii specializate: Wholesale Banking, Mid Corporate si Retail Banking.

Infiintat de oameni cu aspiratii inalte si spirit vizionar, ING continua sa atraga oameni de acelasi calibru: oameni cu initiativa, optimism si deschidere fata de schimbare. Inainte de a fi o banca, suntem o companie care se defineste prin viziunea, valorile si echipa sa. Vino alaturi de noi!

Ce vei face in acest rol? Iata responsabilitatile:

Inregistrarea/setarea in sistem a facilitatilor clientilor persoane juridice si a limitelor aferente acestora;

Inregistrarea/setarea in sistem a garantiilor;
Procesarea in sistem a creditelor acordate;
Rezolvarea/aprobarea platilor/schimburilor valutare/depozitelor in baza limitelor aprobate; -Responsabilitatea zilnica de a verifica instructiunile de plata (ordine de plata, instrumente de debit, schimburi valutare si depozite) fara fonduri suficiente;
Monitorizeaza si face demersurile necesare de informare ale clientilor care au plati, instrumente de debit, schimburi valutare, depozite, in cozile de asteptare GBS.

Setarea/updatarea in sistem a ratelor de dobanda, a indecsilor in GBS, respectiv Profile;
Inregistrarea comisioanelor aferente acordarii facilitatilor, a creditelor;
Interogari la baza de date CRC;
Intocmirea lunara a raportului CRC, trimis catre BNR.
Solicita departamentelor responsabile autorizarea platilor, instrumentelor de debit, schimburilor valutare, depozitelor, pentru clienti care, la un moment dat, nu dispun de fonduri suficiente (excese tehnice/reale) ;

Care este profilul pe care il cautam?

Studii superioare economice finalizate sau in curs ;
Experienta: minim 3 ani experienta bancara (experienta in relationarea directa cu clientii reprezinta un avantaj)
Calificare/pregatire profesionala: cursuri specializate: operatiuni bancare, contabilitate banci, inregistrare credite
Aptitudini calculator: procesare în Word, baze de date, Excel, E-mail, Internet
Aptitudini limbi straine: o buna cunoastere a limbii engleze, scris şi vorbit;
Cunostinte profesionale :cunostinte generale privind produsele si dezvoltarea bancii, utilizarea sistemelor GBS si Profile
Competente functionale: o foarte buna organizare, corectitudine, atentie la detalii, autodisciplina, orientare spre indeplinirea sarcinilor.
Nivel de vechime

Asociat

Tip de angajare

Full-time

Ocupație

Finanțe

Sectoare de activitate

Tehnologia informației și servicii informatice

Verifica pe LinkedIn