Fișa jobului

Descrierea postului:

  • Participa la elaborarea raportarilor financiare pentru companiile din Grupul de companii ENGIE Romania (ENGIE Romania, Distrigaz Sud Retele, ENGIE Servicii, etc.) ce urmeaza a fi prezentate in Consiliile de Administratie
  • Participa la elaborarea prezentarilor solicitate de Grup (reporting lunar, Buget, PAMT, KPI, plan de performanta)
  • Raspunde diferitelor solicitari specifice sau de raportare periodica si/sau ocazionale din partea managementului sau a Grupului
  • Asigura suport in elaborarea bugetelor si a estimatelor si colaboreaza cu celelalte birouri pentru elaborarea planurilor de afacere pe termen mediu
  • Realizeaza lunar sau de cate ori este nevoie analize si rapoarte financiare privind evolutia principalilor KPIs, pregateste analize macro-economice, scenarii si analize cost / beneficii pentru a dezvolta si fundamenta propuneri si recomandari de imbunatatire a performantei financiare a companiei

Cerinte:

  • Studii superioare economice finalizate cu diploma de licenta
  • Nivel avansat ACCA
  • Minim 3 ani intr-o pozitie similara
  • Experienta relevanta in domeniul Controlling sau Audit – minim 3 ani
  • Cunostinte avansate de limba engleza
  • Cunostinte operare SAP constituie avantaj
  • Cunostinte Pachet Office (Excel-nivel avansat)
  • Cunostinte solide in domeniul finantelor, contabilitatii si fiscalitatii
  • Capacitate de analiza si sinteza, gandire critica si analitica
  • Agilitate in intelegerea business-ului
  • Adaptare la schimbare
  • Orientare spre rezultate
  • Orientare spre client
Nivel de vechime

Nivel mediu de experiență

Tip de angajare

Full-time

Ocupație

Contabilitate/Audit

Sectoare de activitate

Petrol și energie

Verifica pe LinkedIn