Fișa jobului

Adecco Permanent Placement recruteaza pentru clientul sau,  agentia full service specializata in direct marketing, un Data analyst.

Obiectiv: Implementarea analizelor statistice pe baza seturilor de date de consumatori inregistrate in sistemele de data management ale companiei cu scopul de a asigura transformarea datelor in informatii de business, a informatiilor de business identificate in insighturi suport pentru identificarea deciziilor de business cu privire la interactiunea cu consumatorii in cadrul programelor de marketing cat si dezvoltarea produselor de analiza date ale companiei.

Responsabilitati:

  • Dezvoltarea si implementarea procesului de segmentare al bazelor de consumatori
  • Realizarea profilelor de consumatori pe diferite segmente si subsegmente prin analizarea comportamentului si trendurilor de comportament ale consumatorilor in cadrul campaniilor de marketing;
  • Dezvoltarea de modele probabilistice cu privire la participarea consumatorilor in cadrul campaniilor de marketing si afinitatea acestora fata de un brand sau un serviciu;
  • Dezvoltarea, implementarea si sustinerea procesului de masurare a performantei campaniilor de marketing;
  • Coordonarea cu echipa IT in ceea ce priveste procesarea datelor, prelucrarea datelor, identificarea anomaliilor si inconsistentelor in cadrul sistemelor IT de stocare, procesare si vizualizare date;
  • Implementarea procesului de vizualizare a datelor sub forma de business pentru diferiti stakeholderi de business prin utilizarea tehnicilor de vizualizare date si a platformelor de vizualizare date – ex. QlikView
  • Analizarea oportunitatilor de business ce rezulta din analiza istoricului consumatorilor;
  • Participarea activa la definirea strategiilor de utilizare a bazelor de date de consumatori;
  • Suport pentru validarea deciziilor de business prin intelegerea trendurilor din datele istorice ale consumatorilor.

Cerinte:

  • Absolvent cu studii de specialitate in statistica, matematica, stiinte economice, marketing;
  • Cunostinte avansate de utilizare programe specifice de analiza statistica: SAS sau SPSS sau R;
  • Cunostinte de utilizare SQL;
  • Cunostintele avansate de statistica si a tool-urilor de vizualizare si modelare analitica;
  • Sunt necesare cunostinte bune utilizare MS Office: Excel, PowerPoint, Outlook;

Aptitudini:

  • Persoana dinamica si cu o atitudine pozitiva si cu rabdare in a explica
  • Un om al cifrelor, autonom si colaborativ;
  • Cautam o persoana atenta la detalii si bun la a lucra cu cantitati mari de date;
  • Abilitatile organizatorice si capacitatea de a lucra la mai multe proiecte simultan sunt importante;

Nivel de vechime

Nivel mediu de experiență

Tip de angajare

Full-time

Ocupație

Analist

Sectoare de activitate

Marketing și publicitate

Verifica pe LinkedIn