Fișa jobului

Sarcini si responsabilitati
  • Asigura suport pentru pregatirea bugetului anual de venituri si cheltuieli si impartirea acestuia pe: regiuni, canale de distributii si reprezentantii fortei de vanzari;
  • Elaboreaza lunar raportul trend-ului de vanzari pe diferite canale de distributie;
  • Elaboreaza lunar rapoartele de vanzari pe Area Sales Manager,sau ori de cate ori este necesar;
  • Pregateste rapoartele de analiza vanzari, costuri, profitabilitate, stocuri, pe fiecare produs si total si pe fiecare canal de distributie, comparativ cu bugetul de vanzari (volum si valoare) si cu target-ul stabilit pentru fiecare distribuitor, regiune si reprezentant al fortei de vanzari;
  • Monitorizeaza statusul indicatorilor de performanta (Key Performance Indicators) stabiliti de Directorul de Vanzari si raporteaza evolutia acestora pe produse / regiuni / canale de distributie;
  • Analiza preturilor si ale conditiilor de munca oferite de companiilor concurente;
  • Analiza cantitativa si calitativa, comparativa a vanzarilor companiei in raport cu companiile concurente;
  • Centralizeaza rezultatele atingerii obiectivelor de vanzari in vederea bonusarii, si acorda suport Director Vanzari/Comercial pentru calcularea nivelului bonusurilor atat cele lunare cat si anuale;
Candidatul Ideal
  • studii superioare in domeniile: vanzari, maketing, economic;
  • experienta profesionala de min 3 ani pe un post similar in vanzari (raportare/analiza vanzari) intr-o companie de vanzari directe materiale industriale;
  • cunoasterea limbii ruse la nivel avansat;
  • cunostinte avansate de operare PC(MS OFFICE), obligatoriu administrare baze de date;
  • capacitate foarte buna de interpretare a datelor statistice (SPSS-reprezinta un avantaj);
  • buna capacitate de analiza si sinteza
Oferta (bonusuri, beneficii)
  • salariu atractiv,
  • bonusuri la atingerea obiectivelor,
  • posibilitatea de a face parte dintr-o echipa ambitioasa si in continua expansiune.
  • Compania noastra garanteaza confidentialitatea aplicarii pentru acest post;

  • Doar CV-urile candidatilor ce corespund cerintelor ocuparii postului vor fi luate in considerare.
  • Nivel de vechime

    Începător

    Tip de angajare

    Full-time

    Ocupație

    Dezvoltarea afacerii

    Sectoare de activitate

    Tehnologia informației și servicii informatice

    Verifica pe LinkedIn