Fișa jobului

Temporară
Descriere Job Responsabilitati
  • Verifica documentatia de credit si se asigura ca aceasta indeplineste conditiile stipulate in normele interne ale bancii;
  • Se asigura ca toate contractele de credit si garantie si documentele aferente creditelor sunt semnate corect, verifica incasarile aferente creditului, colateralului si orice alte informatii care decurg din derularea contractului;
  • Intocmeste contracte de credite si contracte de garantie, conform competentelor din activitatea de creditare;
  • Raspunde de inregistrarea contractelor de credit si a altor angajamente in favoarea clientilor in aplicatia informatica;
  • Acorda credite, retine comisioane, efectueaza inregistrari contabile de corectie aferente activitatii de creditare si efectueaza operarea platilor aferente utilizarii creditelor (acolo unde este cazul);
  • Verifica ca rambursarile creditelor se fac in conformitate cu limitele aprobate (limita, scop, fara sume restante, clauzele contractului, etc);
  • Raspunde de evaluarea periodica (semestrial) a performantei financiare a clientilor persoane juridice / PFA.
  • Cerinte Candidatul ideal
  • Studii superioare economice;
  • Capacitate de analiza si sinteza,atentie la detalii;
  • Bune abilitati organizatorice;
  • Buna cunoastere a limbii engleze (scris si conversational).
  • Postul este pe o perioada de 1 an cu posibilitatea de prelungire.
    Oferta
  • Conturarea unui brand personal
  • pentru ca oferim posibilitati reale de promovare in functie de performanta ta;
  • Sansa de a te face remarcat
  • pentru ca la noi initiativa si implicarea sunt valorizate;
  • Recunoasterea rezultatelor
  • pentru ca performanta ta este recunoscuta si apreciata corespunzator.
  • Observatii Aplicatiile vor fi tratate confidential. Numai candidatii care intrunesc conditiile de selectie vor fi contactati.
    Descriere Companie LIBRA BANK a fost înfiinţată în 1996, devenind operaţională în 1997, iar din mai 2003 a devenit membră a grupului american de investiţii New Century Holdings (NCH). NCH, unul dintre cei mai importanţi investitori străini din România, are investiţii de peste 3 miliarde de dolari în Europa Centrală şi de Est din care peste 300 milioane de dolari au fost investiţi în România. Acest grup şi-a dezvoltat o puternică prezenţă în ţara noastra încă din 1993, implicându-se în dezvoltarea mai multor domenii importante ale economiei româneşti: industria electrotehnică, panificaţie, industria materialelor de construcţii, servicii financiar-bancare, servicii financiare de capital, proprietăţi imobiliare, fiind acţionar majoritar la multe companii din aceste domenii.
    LIBRA BANK este o bancă autorizată să îndeplinească toate activităţile specifice unei bănci comerciale şi câteva activităţi legate de pieţele de capital. De asemenea, banca este membru SWIFT, acţionar la SNCDD, TRANSFOND şi BIROUL DE CREDIT. Banca este agent de decontare pentru Societăţi de servicii investiţii financiare (SSIF), intermediar pe piaţa secundară a titlurilor de stat şi depozitar pentru un fond de investiţii. LIBRA BANK este de asemenea membru al Asociaţiei Române a Băncilor din februarie 1998.
    LIBRA BANK şi-a stabilit misiunea de a deveni „partenerul financiar al sectorului medical”, lansând în primăvara anului 2004 un pachet de servicii financiare dedicate în exclusivitate medicilor şi membrilor familiilor lor, tehnicienilor şi asistenţilor medicali, companiilor din acest domeniu, spitalelor şi clinicilor private, cabinetelor medicale. Peste 3.800 de clinici, cabinete medicale şi medici şi peste 1.600 de contabili, jurişti, farmacişti, arhitecţi şi, recent, psihologi au beneficiat de soluţiile financiare ale LIBRA BANK.
    Ca urmare a rezultatelor bune şi a experienţei dobândite în sectorul medical, LIBRA BANK şi-a diversificat oferta, furnizând acum produse bancare dedicate mai multor segmente de profesii liberale: medici, farmacişti, veterinari, jurişti, contabili, arhitecţi, psihologi şi consultanţi fiscali, dar şi întreprinderilor mici şi mijlocii.LIBRA BANK îşi dezvoltă totodată portofoliul de clienţi pe segmentul retail, pentru care implementează produse şi servicii dedicate.
    În prezent, LIBRA BANK este poziţionată şi recunoscută drept „Banca Profesiilor Liberale”. Misiunea sa este să fie un partener financiar de încredere pentru fiecare dintre clienţii săi
  • specialiştii profesiilor liberale, IMM şi persoane fizice.
  • Sursa: https://www.librabank.ro
    Nivel de vechime

    Asociat

    Tip de angajare

    Full-time

    Ocupație

    Tehnologia informației

    Sectoare de activitate

    Consumabile și echipament de birou

    Verifica pe LinkedIn