Candidatul ideal

  • Studii medii finalizate cu diplomă de bacalaureat;
  • Cunoștinte MS Office;
  • Cunoștinte utilizare SAP-ISU;
  • Cunoștinte legislative – Legea Insolvenței, Codul Fiscal;
  • Cunoașterea pieței energetice din România și a cadrului de reglementare din domeniu;
  • Cunoștinte operațiuni și tehnici contabile.

Constituie avantaj:
  • Studii superioare;
  • Experiență minimum 2 ani în activitatea de facturare.

Descrierea jobului

  • Vei asigura monitorizarea și tratarea consumurilor neplauzibile în relație cu operatorul de distribuție pentru regiunea alocată și vei face propuneri de îmbunatățire în vederea reducerii numărului acestora;
  • Vei asigura încărcarea consumurilor de energie în sistemul informatic, vei efectua calcul facturi și calcul majorări sau penalități de întârziere la plată și tipărire facturi (programare job-uri tarifare, facturare, tipărire, facturare SD, calcul penalități etc.);
  • Vei corecta erorile apărute în procesul de facturare (consumuri neplauzibile, erori tarifare, eliberare documente puse în așteptare);
  • Vei asigura monitorizarea lunară și punctajul cu Billing Data Supplier în ceea ce privește volumele de gaz și electricitate, precum și a tarifelor de distribuție facturate, în vederea derulării corecte a procesului centralizat de facturare;
  • Vei face returul de facturi și corectura erorilor de transmitere facturi pe e-mail;
  • Vei operea stornarea facturilor clienților în baza contestațiilor consumului de către aceștia;
  • Vei asigura transmiterea informațiilor privind veniturile solicitate în vederea întocmirii extraselor de cont, respectiv a confirmărilor necesare inventarierii anuale a soldurilor;
  • Vei asigura realizarea controalelor INCOME alocate în procesul de facturare, pentru clienții casnici și noncasnici;
  • Vei furniza datele solicitate pentru închiderile de lună estimate și justificarea diferențelor față de închiderea reală contabilă pentru clienții;
  • Vei urmări respectarea și actualizarea proceselor de calitate și îndeplinirea obiectivelor din planul de calitate.
Beneficii
  • Asigurare medicală privată pentru tine și familie;
  • Acces la un program de dezvoltare personală și profesională;
  • Tichete de masă;
  • Concediu de odihnă extins, în funcție de vechimea în muncă;

Numai candidații selectați vor fi invitați la interviu.

În cazul în care optați să ne transmiteți datele dumneavoastră cu scopul de a candida pentru poziția menționată în prezentul anunț, vă rugăm să luați cunoștință despre prevederile Notei de informare cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal ale candidaților:

Descrierea companiei

Despre ENGIE
Grupul ENGIE este prezent în România în trei sectoare de activitate: gaze naturale, energie electrică şi servicii energetice. ENGIE Romania este principala filială a Grupului în România şi deţine companiile Distrigaz Sud Reţele, ENGIE Servicii, ENGIE Building Solutions, Alizeu Eolian şi Brăila Winds. Compania activează în următoarele domenii de activitate: distribuţie şi furnizare de gaze naturale, furnizare de energie electrică, servicii tehnice pentru instalaţiile de gaze naturale şi centrale termice şi producţie de energie electricp. ENGIE Romania şi filialele sale deservesc un portofoliu de 1,9 milioane de clienţi, operează o reţea de distribuţie de circa 20.000 km, deţin două parcuri eoliene cu o capacitate totală de 100 MW şi au 4.000 de angajaţi.

Verifica pe eJobs.ro