Fișa jobului

Descopera ING Bank

ING Bank Romania functioneaza ca o banca universala, servind toate categoriile de clienti prin cele trei divizii specializate: Wholesale Banking, Mid Corporate si Retail Banking.

Infiintat de oameni cu aspiratii inalte si spirit vizionar, ING continua sa atraga oameni de acelasi calibru: oameni cu initiativa, optimism si deschidere fata de schimbare. Inainte de a fi o banca, suntem o companie care se defineste prin viziunea, valorile si echipa sa. Vino alaturi de noi!

Ce vei face in acest rol? Iata principalele responsabilitati:

  • Verificarea corectitudinii tranzactiilor specifice Departamentului Piete Financiare (depozite, tranzactii de schimb valutar, titluri de stat si (euro)obligatiuni corporative, derivate, tranzactii interne etc.) in conformitate cu informatiile negociate si capturate de Departamentul Piete Financiare;
  • Setarea clientilor in aplicatiile de Front Office si platformele electronice (Kondor+, Summit, Murex, Sophis, Bloomberg, ING Trade etc.); comunicare cu departamentul Accounts Management/utilizarea TIBCO in vederea transmiterii detaliilor necesare setarii clientilor in aceste aplicatii/platforme;
  • Preluarea tranzactiilor care necesita cotare manuala in ING Trade si oferirea de cotatii conform procedurilor in vigoare; printarea tranzactiilor FX Forward si FX Swap incheiare pe ING Trade in Back Office;
  • Pregatirea rapoartelor specifice Departamentului Piete Financiare;
  • Propunerea de imbunatatiri ale sistemelor de FO si participarea activa la testarea diferitelor dezvoltari de sisteme;
  • Indeplineste cerintele postului in concordanta cu cerintele legislatiei interne si/sau cu regulile si regulamentele legislatiei externe.
  • Acopera alte responsabilitati si atributii specifice din aria sa de competenta, delegate de superiori, justificate de nevoile de afaceri.
Care este profilul pe care il cautam?

  • Studii superioare, preferabil în economie sau alte studii, daca la acestea se adauga o experienta relevanta;
  • Minim 2 ani de experienta profesionala in domeniul financiar-bancar;
  • Cunostinte MsOffice;
  • Limba engleza (vorbit si scris) – fluent;
  • Cunoasterea regulilor si regulamentelor BNR, cat si a directivelor europene MiFID si EMIR;
  • Orientare spre rezultate si solutii;
  • Capacitate de prioritizare si rezolvare a problemelor.
Deadline: 14th January 2019
Nivel de vechime

Începător

Tip de angajare

Full-time

Ocupație

Servicii pentru clienți

Sectoare de activitate

Tehnologia informației și servicii informatice

Verifica pe LinkedIn