Fișa jobului

Responsabilitati:

  • Analizeaza evolutia activitatii segmentului business;
  • Actualizeaza lunar informatiile necesare analizei de venituri si costuri in vederea explicarii diferentelor intre forecast/ buget si rezultatele raportate;
  • Creeaza modele de analiza in conformitate cu cerintele de business si verifica rezultatul prin comparatii cu trend-ul, istoricul sau previziunile existente;
  • Construieste si gestioneaza rapoarte din baza de date pentru evaluarea performantelor la nivel de produs, locatie, canal de vanzare;
  • Propune si implementeaza rapoarte in scopul eficientizarii si imbunatatirii proceselor operationale, inclusiv prin dezvoltarea de sisteme interne de raportare si monitorizare;
  • Integreaza surse de date diferite astfel incat sa ofere o imagine de ansamblu asupra activitatii segmentului B2B, pregatind rapoarte diverse (adhoc/regulate) privind performanta vanzarilor;
  • Ofera sprijin echipelor de vanzari prin analiza si comunicarea permanenta a performantei individuale si de grup, transmite semnale de alarma daca este cazul
  • Creaza rapoarte si prezentari lunare/ trimestriale pentru top management referitoare la evolutia vanzarilor (si alte cerinte ad-hoc); propune masuri corective atunci cand este cazul.

Candidatul ideal:

·         Studii superioare finalizate;

·         Minim 2 ani experienta generala de marketing si vanzari, intr-o companie din sectorul serviciilor sau raportare operationala/ financiara;

·         Abilitati excelente de a lucra cu tabele Excel, analize statistice, previziuni, modele analitice, PowerPoint, Access.

·         Experienta de lucru cu Qlik Sense si creare dashboard-uri este un plus;

·         Limba engleza – nivel mediu;

·         Abilitati de analiza si rezolvare a problemelor, atentie la detalii si proactivitate;

·         Orientare catre client si catre rezultat;

·         Abilitatea de a lucra cu termene fixe.

Nivel de vechime

Nivel mediu de experiență

Tip de angajare

Full-time

Ocupație

Analist

Sectoare de activitate

Telecomunicații

Verifica pe LinkedIn