Candidatul ideal

We are looking for a candidate with:

2-3 years work experince in customer interaction
Excellent time management
Problems identification and strategic thinking
Solution oriented
Strong communication skills

Bachelor degree or in course of obtaining
Fluency in English and French

Descrierea jobului

The Customer Operations Specialist works within a European, multicultural and fast moving business environment, within the area of order fulfillment. He/ she is located in a central order management team and has a wide variety of responsibilities:

Manages customer/partner backlog to ensure that appropriate actions are taken to deliver orders within agreed SLA and according to business need
Provide backlog analysis and summary report to customer and account team if and when required, in due time and with accurate information, as per the received requests.
Manages all claims, exceptions and special requests in the area of Customer Operations, in due time and in alignment with agreed procedures/policies, as per the received requests.
Ensures all orders are invoiced and closed in the systems, if not the case takes action to trigger the necessary invoice or provide the business justification to leave the billing open
Provides consultancy and guidance to customer on order management cycle
Delivers the requested tasks in due time

Code: SM08062021

Descrierea companiei

APT Resources & Services SRL

Cu o prezență de peste 24 de ani pe piața românească de resurse umane, grupul de firme APT este prezent în avangarda primilor cinci furnizori de servicii complexe de HR din România.

Ca o confirmare a performantei noastre in domeniul resurselor umane, din vara 2017 am devenit parte a grupului PROHUMAN, unul dintre cei mai mari jucatori de pe piata de resurse umane din zona Balcanilor.

Strategia Grupului APT se concentrează pe dezvoltarea proactivă a pieței muncii, pentru care identifică, pregătește și oferă specialiști competenți, absolvenți sau studenți cu potențial. Noi aducem omul potrivit la locul potrivit. Cu un palmares de peste 10.000 de angajări, acoperim cele mai căutate domenii, cu focus pe BPO, finanțe-bănci, IT&C, inginerie, retail, auto-motive.

Adresa: str. Clucerului 82B2, sector 1 Bucuresti; email: office@apt.ro; phone: +40 21 222 13 03

Autorizație de muncă temporară: seria B nr.0000012/11.11.2015 înregistrată în Registrul Național de Evidență a Agenților de Muncă Temporară la poziția 7

Autorizație de prelucrare date cu caracter personal :18638

APT se angajează să vă protejeze datelele dumneavoastră cu caracter personal. Detalii despre prelucrarea datelor dvs. de către APT puteti gasi pe www.apt.ro.

Verifica pe eJobs.ro