Fișa jobului

Esti pasionat de networking si iti doresti sa lucrezi cu cele mai noi tehnologii?

Quartz Matrix are nevoie de tine!

Misiunea companiei noastre este de a dezvolta permanent servicii de inalta calitate si de a oferi solutii complete si inovatoare, bazate pe tehnologii de varf. Departamentul Cloud si DataCenter reprezinta o prioritate deosebita in dezvoltarea companiei si o oportunitate pentru postul de Administrator retea.

Descrierea postului
  • Este responsabil de toate aspectele operationale incluzind rezolvarea problemelor aparute si suportul tehnic pentru reteaua interna Quartz Matrix, Data Center si clienti Quartz Matrix
  • Instaleaza echipamente de retea (switch,router,acces point etc)
  • Participa la proiectele companiei pentru clienti si este responsabil in implementarea infrastructurii de retea

Sarcini Si Responsabilitati Principale
  • Asigura functionarea serviciilor de retea in compania Quartz Matrix, Data Center si clienti Quartz Matrix
  • Asigura documentarea modificarilor aduse arhitecturii retelei interne cat si in cadrul proiectelor de implementare networking la clienti
  • Furnizeaza toate detaliile solutiei de retea sub forma unor documente tip HLD (High Level Design) sau LLD (Low Level Design), in functie de solicitare.
  • Raspunde de rezolvarea problemelor in infrastructura networking echipamente active, pentru reteaua interna Quartz Matrix, Data Center si clienti Quartz Matrix
  • Asigura servicii de instalare si operare pentru switch-uri, acces point-uri, routere, firewall-uri, si alte componente ale acestora pentru reteaua interna Quartz Matrix,Data Center si clienti Quartz Matrix
  • Asigura asistenta tehnica si de presales in vederea dezvoltarii de solutii si servicii noi
  • Asigura comunicarea cu furnizorii si producatorii din portofoliul de solutii a companiei
  • Sustine prezentari tehnice si de presale la clienti impreuna cu personalul din echipa de vanzare si raspunde la cererile acestora
  • Ofera solutii pentru infrastructura de retea (LAN/WAN) sau pentru clientii companiei. Solutiile se pot referi la servicii de tip conectivitate IP (redesign retea, VPN-uri),Firewall (filtrare trafic,instalare firewall), solutii VoIP, Wireless (solutii corporate WiFi), etc.
  • Participa si ajuta la selectarea si achizitionarea de echipamente si solutii noi hardware si software atat pentru nevoile interne cat si pentru proiectele derulate la clienti.
  • Tine la zi inventarul echipamentelor, documenteaza configuratia retelei, a echipamentelor din reteaua interna Quartz Matrix , Data Center si clienti Quartz Matrix
  • Respecta politicile si procedurile interne si ajuta la elaboarea de politici si proceduri noi pentru a putea face fata cerintelor externe, de auditare si de parteneriat in concordanta cu legislatia in vigoare.

Profilul postului/ Abilitatile necesare si Cerintele postului
  • Cunostinte relevante in administrarea echipamentelor de retea-instalare, configurare, administrare
  • Abilitatea de a gasi solutii tehnice ca urmare a unor cerinte ale pietii
  • Cunostinte si abilitati de troubleshooting la nivel hardware, retele, etc.
  • Cunoasterea principiilor de retea si intelegere a protocoalelor TCP / IP, GRE, IPSec, Wireless, VRRP, HSRP, GLBP, QoS, , Radius, DNS și DHCP.
  • Conoasterea principiilor de functionare a retelelor IT si a sistemelor de operare (intelegerea conceptelor de IP, Netmask, Gateway, Ruta Statica, Ruta Dinamica, DNS)
  • Instalarea si configurarea echipamenteleor de retea inclusiv instalarea fizica, conectarea si diagnosticarea echipamentelor atunci cand este nevoie.
  • Abilitatea de a identifica rapid, evalua si rezolva problemele sistemelor si aplicatiilor din reteaua interna QM si DC sub presiune
  • Abilitatea de a participa simultan la mai multe proiecte
  • Cunoasterea celor mai noi tehnologii si best-practice din domeniu
  • Motivat, orientat spre rezultat, bine organizat
  • Abilitati de comunicare foarte buna cu clientii
  • Abilitatea de a lucra in program extins la nevoie

Cerinte Minim Necesare (Minimun Requirements)
  • Facultate de profil Informatic, Inginerie Calculatoare sau comunicatii; experienta echivalenta in domeniul tehnic si/sau IT
  • Cunostine de nivel cel putin mediu legate de sisteme de operare Windows Serverinstalate si configurare
  • Cunostinte medii privind infrastructura de retea networking (switch-uri, routere, firewall,etc)
  • Cunostinte avansate privind retelistica (IP-uri, route, protocoale de routate, vlan, etc.)
  • Familiaritate cu linia de comanda (cisco, linux, etc)
  • Certificare min CCNA sau similar
  • Experiență reală în configurarea și depanarea routerelor, switch-urilor, firewall-urilor, IPS / IDS, DLP
  • Experiență reală privind administrarea, configurarea și depanarea dispozitivelor de securitate de rețea (Cisco, Checkpoint, Juniper, Fortinet)
  • Experienta minima in lucrul cu tehnologii de retea de min 2 ani
  • Cunostinte cel putin medii de limba engleza.

Cerinte Nice to Have – abilitati in unul sau multe astfel de puncte vor ajuta in departajarea candidatilor
  • Cunostinte avansate de networking (protocoale de routare dinamica OSPF, BGP) protocoale si concepte de redundanta (VRRP, HSRP, Spaning Tree)
  • Certificari valide in domeniul IT si capacitatea de a face dovada cunostintelor insusite ca urmare a certificarilor detinute (MCSA, CCNA, Comptia)
  • Experinta in activitate cu echipamente si solutii de retea la vendori precum Cisco, HP, Fortinet, Sophos,etc
  • Constituie avantaj certificare Cisco Certified Network Professional (CCNP) sau similar.

În Schimb Îți Oferim

  • pachet salarial motivant pe măsura experienței;
  • training şi certificări de specialitate;
  • acces la resursele puternice ale firmei
  • mediu de lucru plăcut, într-o echipă tânără, ce oferă reale posibilităţi de evoluţie în carieră.

  • Te regăsești în această descriere?

    Atunci este momentul să aplici acum și să trimiti CV-ul prin mesaj sau sa ne contactezi.
    Nivel de vechime

    Începător

    Tip de angajare

    Full-time

    Ocupație

    Tehnologia informației

    Sectoare de activitate

    Tehnologia informației și servicii informatice

    Verifica pe LinkedIn