Candidatul ideal

Compania noastră se află în căutarea unui profesionist în domeniul construcţiilor, analitic și inovator, pasionat de construcţii și de eficiență economică, un bun specialist în tehnologia construcțiilor, pentru a se alătura echipei Quantum.

Candidatul ideal:

  • este absolvent de studii superioare tehnice în domeniul construcțiilor (Facultate de Construcții sau similare), cu suficiente cunoștințe în aspectele economico-financiare, de analiză raport cost-beneficiu ale unui proiect de construcţii care implică şantiere de construcţii de hale industriale, sisteme arhitecturale, infrastructură construcţii, reţele şi în general antreprize generale. Sunt binevenite cursuri și specializări în instrumente tehnice specifice (soft-uri inginerești, de proiectare, ERP, Project Management, devizare, supply chain și logistică etc);
  • are experienţă reală pe un post similar de minimum 3 ani și un traseu profesional care să treacă prin mai multe poziții în cadrul unei firme de construcții, de preferat în domeniul industrial de tip Design&Build; familiarizat cu ofertarea, calcul de antemăsurători, timpi de execuţie, materiale, resurse în general și soluții specifice domeniului construcțiilor industriale, utilizarea normelor de consum de resurse - specifice domeniului;
  • este o persoană responsabilă și atentă la detalii, cu capacitate ridicată de analiză, planificare și prioritizare, culegere şi corelare a informaţiilor și foarte bune abilităţi de comunicare (verbal și scris, inclusiv în engleză), cu capacitate de integrare rapidă într-o echipă de profesioniști.
Nu în ultimul rând, sunt binevenite abilități dobândite de utilizare a instrumentelor inginereşti de studiu, analiză și elaborare de antemăsurători în baza planurilor și tehnologiilor de execuție.

Descrierea jobului

Rolul postului este conducerea tuturor componentelor și proceselor necesare în efortul de ofertare al companiei, de la analiza și interpretarea cererilor de ofertă și încadrarea lor în normele interne, la elaborarea finală a ofertelor, dar și sprijin în implementare și colaborare strânsă cu departamentul de Project Management.
Postul este poziționat în echipa de management tehnic a grupului nostru și este responsabil de întocmirea ofertelor tehnico-financiare în cadrul diviziei construcţii-montaj a Quantum Group, cu rol de coordonare a activităților de ofertare, planificare și analiză a fluxurilor generate de zona de construcţii/șantiere.

Capitolele principale de responsabilități sunt:

Ofertare: preia cererile de ofertă în legătură cu divizia construcții-montaj, studiază integral documentația și delimitează listele/pachetele de cantități, elaborează structuri arborescente de proiect și le încadrează în normele interne și identifică prețul de cost, solicită clarificări de la potențialii beneficiari, relaționează cu toate departamentele pentru elaborarea ofertei sau documentației cerute (Calitate, Proiectare, Execuție, Aprovizionare), întocmește dosarul de ofertare conform cererii de ofertă (incluzând oferta tehnică, graficul de execuție, fișe tehnice, declarații și certificate de calitate/garanție etc.), transmite oferta către departamentul Comercial/Project Management.

Urmărirea derulării proiectului: oferă sprijin tehnic pentru Execuție pe durata derulării proiectului și validează anumite decizii privind soluțiile tehnice, tipologii sau cantități de materiale acolo unde este cazul, pentru ca proiectul să-și respecte parametrii bugetați în ofertă, precum și pentru respectarea graficul de execuție.
Preia de la Project Management și validează tehnic liste de materiale importante (panotaje tablă/sandwich, extrase de armare, etc) spre a fi achiziționate de departamentul Aprovizionare și îi oferă sprijin tehnic continuu în actul satisfacerii cu resursele proiectelor.

Este compartimentul care răspunde de întocmirea cărții tehnice a construcției prin colectarea de la celelalte departamente și corelarea tuturor aspectelor cerute de planul de calitate.
Ocupantul poziției îmbunătățește permanent normele interne de consum și ofertare și modul de urmărire a raportului cost-venit.

Alături de compania noastră veți intra într-o echipă dinamică și puternică, cu o gândire modernă și folosind cele mai actuale instrumente de management, având oportunitatea de a lucra împreună la proiecte mari și foarte mari din domeniul construcțiilor industriale. Veți beneficia de un pachet salarial competitiv, corelat cu nivelul poziției și cu performanța, precum și de oportunități de dezvoltare personală și profesională.

Descrierea companiei

QUANTUM GROUP prin intermediul firmelor din grup, este lider regional și unul reprezentativ la nivel național în domeniul producției structurilor metalice și a construcțiilor industriale la cheie (hale metalice, facilități industriale, construcții speciale), efectuând antrepriză generală, dar și producție proprie pe diverse segmente. Zone deservite: Finlanda, Norvegia, Germania, UK, Elveția, România, având peste 50% rată de export.

Astfel, se asigura soluții la cheie în domeniul construcțiilor industriale:

- Proiectare 3D rezistență (metal-beton) + arhitectură;

- Uzinare și montaj structuri metalice – 5000 t/an;

- Executarea de fundații și elemente de rezistență beton;

- Producție, comerț și montaj de elemente de închidere (panouri sandwich, table cutate, tâmplărie, porți sectionale, luminatoare, etc).

- Antrepriză generală în domeniul halelor industriale metalice și prefabricate - România.

Numărul de angajați este de 140, organigramă conțînând Ingineri, Proiectanți, Management, Personal specializat în producție și șantier.

Verifica pe eJobs.ro