Candidatul ideal

Ca sa te potrivesti acestui post, este important sa ai:

  • Studii superioare de specialitate (Matematica, Informatica, Macroeconomie, Stiinte Economice);
  • Experienta minim trei ani in domeniul analizei datelor (raportare, reconciliere de data, data profiling sau data analytics /BI Dashboards);
  • Experienta in analiza statistica reprezinta un avantaj;
  • Curiozitate si creativitate – poti sa extragi informatii relevante din milioane de date structurate sau nestructurate;
  • Ai cunostinte aprofundate in ceea ce priveste limbaje precum Querying Language (SQL), Scripting Language (Python, Matlab), Statistical Language (R, SAS, SPSS), Spreadsheet (Excel), BI tools (Qlik Sense);
  • Esti familiar cu instrumente si tehnici de sortare, captare, transformare si preparare de date;
  • Esti Microsoft Excel Expert. Ai cunostinte aprofundate ale pachetului Microsoft Office, insemnand ca ai Excelul la degetul mic. Pentru ca ne ocupam timpul si cu numere si rapoarte 😊
Competente core si aptitudini:
  • Capacitate de analiza si sinteza, capacitatea de a lucra organizat. Dorinta de perfectionare.
  • Abilitati de analiza statistica, analiza financiare si matematica, tehnici de machine learning – capabil sa efectueze analize statistice, sa identifice si sa documenteze factorii de impact;
  • Ai capacitatea de a desena, construi, testa si valida modele statistice utilizand un numar mare de tehnici de analiza statistica si cantitativa; gandire bazata pe AI / ML;
  • Cunostinte si experienta practica in utilizarea intrumentelor necesare si relevante (Data warehousing and BI platforms – Qlik Sense, Data Mining/Data Analytics tools).
  • Buna intelegere a business-ului bancar, a termenilor specifici de business, a proceselor si reglementarilor specifice reprezinta un avantaj.
  • Abilitati excelente de relationare si comunicare;
  • Esti organizat. Reusesti mereu sa te incadrezi in deadline-uri iti mentii agenda organizata si poti sa iti prioritizezi task-urile.
Mai mult decât o echipă, #peopleofBT inseamna adaptabilitate & rezilienta, colaborare & sprijin, autonomie.

Descrierea jobului

Ce ar trebui sa faci?

  • Actionezi ca punct unic de contact pentru structurile organizatorice pentru cerintele de business care au impact in mediul DW/BI;
  • Asiguri suport business dezvoltatorului in masura in care solicitarile necesita dezvoltare pentru cerintele de business;
  • Propui, dezvolti si intretii modele de analiza predictive si de data mining;
  • Asiguri administrarea, intretinerea si actualizarea permanenta a bazelor de date pentru desfasurarea modelului implementat la nivel de DW;
  • Modelezi si faci management de date, integrezi si manipulezi un numar mare si dispersat de seturi de date.

Descrierea companiei

Altfel…

Acum 27 de ani a inceput povestea BT cu o echipa formata din 13 persoane si o sucursala. Azi, suntem Locul 1 in topul bancilor din Romania, cu peste 3 milioane de clienti si 9.000 de colegi in echipa. Am invatat de-a lungul anilor ca pentru a aduce ideile mai aproape de realitate, este esential sa ne reinventam continuu.

Publicatia “The Banker”, conform “Top 1000 World Bank” 2020, arata ca Banca Transilvania este singura institutie financiar-bancara din Romania clasata in primele 500 banci la nivel mondial, iar in Regiunea Europei Centrale si de Est, se situeaza in primele 15 locuri.
In anul 2020, Banca Transilvania a fost certificata ca “Best Place to Work”, aspect care recunoaste cultura organizationala, oportunitatile de dezvoltare profesionala, satisfactia si experienta oamenilor in cadrul companiei.

Verifica pe eJobs.ro