Candidatul ideal

  • Studii superioare (de preferat in domeniul economic);
  • Analiza si sinteza;
  • Organizare si planificare;
  • Initiativa;
  • Cunoasterea pietei energetice din Romania si a cadrului de reglementare din domeniu;
  • Cunostinte privind activitatea comerciala;
  • Cunostinte bugetare;
  • Adaptarea la un mediu constant in schimbare;
  • Cunostinte SAP;
  • Cunostinte foarte bune operare MS Office (Excel avansat);
  • Cunoasterea unei limbi straine de circulatie internationala;
  • Experienta in activitatea comerciala reprezinta avantaj;
  • Experienta in raportarea comericiala reprezinta avantaj.

Descrierea jobului

  • Intocmeste lunar rapoartele interne, asigurand corectitudinea datelor si transmiterea acestora in termenele stabilite.
  • Monitorizeaza permanent modificarile cu impact direct in activitatea companiei, le aduce la cunostinta tuturor departamentelor afectate, actualizeaza fisierele de lucru cu modificarile necesare.
  • Efectueaza reporting-ul lunar, necesar urmaririi proceselor pe zona de gaze, electricitate si servicii tehnice, asigura fluxul de informatii comerciale cu entitatile implicate in proces.
  • Actualizeaza lunar sau ori de cate ori este necesar bugetul de costuri al Directiei si KPI specifici la zi, aducand in atentia managementului orice abatere semnificativa fata de datele bugetate sau fata de obiective.
  • Urmareste periodic indicatorii comerciali specifici, analizeaza evolutia acestora, efectueaza comparatii cu valorile din istoric, aduce imbunatatiri in modul de calcul in scopul minimizarii/eliminarii erorilor.
  • Colaboreaza cu toti actorii implicati in procesele Directiei si cu Departamentul Commercial Performance in scopul eficientizati proceselor operationale si a adaptarii acestora la strategia companiei.
Numai candidații selectați vor fi invitați la interviu.

Descrierea companiei

ENGIE Romania este unul dintre cei mai importanti actori energetici din Romania, activand in domeniul gazelor naturale si al electricitatii sub numele de marca ENGIE. Grupul de companii ENGIE Romania este format din:

ENGIE Romania SA - furnizor de gaze naturale, electricitate si servicii si producator de electricitate; Distrigaz Sud Retele SRL - operator de distributie a gazelor naturale in sud-estul tarii; societate infiintata in martie 2008 ca urmare a separarii activitatii de comercializare de cea de distributie; ENGIE Servicii SRL - prestator de servicii pentru utilizarea in siguranta a instalatiei de gaze naturale (revizii, verificari, lucrari de intretinere) creata in octombrie 2009 ENGIE Building Solutions - servicii de inspectii, intretinere si reparatii pentru cladiri si spatii industriale; Braila Winds SA - producator de energie eoliana; Alizeu Eolian SRL - producator de energie eoliana; Depomures - primul operator privat al pietei de inmagazinare din Romania.

Ne mandrim cu un portofoliu de 1,9 milioane de clienti, gestionam o retea de distributie de circa 19.100 km, in 19 judete din sudul Romaniei si Bucuresti si avem peste 3.800 de angajati. La nivel mondial, Grupul ENGIE este unul dintre liderii mondiali din domeniul energetic, avand activitati in peste 70 de tari si aproximativ 153.000 angajati la nivel mondial.

Verifica pe eJobs.ro