Descrierea jobului

Adecco Permanent Placement is looking for a Business Development Manager, for his client, a world leading provider of security products and solutions.

JOB DESCRIPTION
• Establish and develop customer portfolio within Romania;
• Expand sales channel in Romania;
• Maintain customer partnership so as to improve brand market share, product coverage and customer coverage continually;
• Collect and feedback market competitive information in time; execute channel strategy in region.

REQUIREMENTS
• Bachelor degree or above, CS, electronic or ICT major is preferred.
• Fluent English in listening, speaking, reading and writing.
• 1 year or more experience on channel sales in IT or relevant industry is preferred. Good understanding of channel sales, with strong customer development ability;
• Excellent communication skills and ability to work well under stress. Hard-working and with strong passion in sales;
• Position based in Bucharest, but open for business trips within Romania;

Descrierea companiei

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.

Verifica pe eJobs.ro