Candidatul ideal

Proactiv, gândire pozitivă, rezistent la stress, solution-finder, team player

Descrierea jobului

ASTRA FILM, organizator al celui mai mare festival de cinema documentar din România, caută colaboratori entuziaști, dornici să pătrundă în culisele cinematografiei documentare și să contribuie cu munca lor la dezvoltarea acestui demers cultural cinematografic de prestigiu din România.

Poziția presupune activități legate de producția de evenimente cinematografice (Festivalul internațional de Film Documentar Astra Film , Astra Film On Tour, Astra Film Junior, Cinemateca Astra Film, Caravana Astra Film etc.) și de producția internă de film documentar. Dacă ești un comunicator înnăscut, cu experiență așteptăm CV-ul tău. Câteva dintre task-urile tale zilnice vor fi:

- redactarea de materiale pentru presă (comunicate, anunțuri, invitații, etc.);
- administrare social media & conținut site;
- relații media;
- relații parteneri și sponsori;
- comunicare cu invitații festivalului (regizori, producători etc.)
Postul este localizat în municipiul Sibiu.

CERINȚELE POSTULUI:

- Absolvent studii superioare de lungă durată în domeniile Științe Umaniste, Arte sau Științe Sociale;
- Vechime în muncă: 3 ani și 6 luni;
- Competențe lingvistice: lb engleză min. B2 (clasificare CEFR);
- Avantaje: experiența în managementul de proiecte culturale, activități de comunicare și relații publice, organizarea de evenimente cinematografice.

Data limita pentru aplicare este 06.03.2019 (ora 16:00).

Mai multe detalii despre înscrierea în concurs găsiți pe site-ul CNM Astra la sectiunea Comunicare>concurs-posturi-disponibile și la telefon 0269202430.

ASTRA FILM este exponentul cinematografiei documentare în România. Este organizator al Festivalului Internațional de Film Documentar ASTRA FILM FESTIVAL, cel mai mare festival de film de non-ficțiune din România, organizează evenimente cinematografice, programe de educație cinematografică, produce film documentar și promovează documentarul ca modalitate de cunoaștere și cultivare a valorilor europene.