Candidatul ideal

Studii superioare finalizate, preferabil profil juridic ori economic;
Experienta in domeniu intr-un rol similar - Minim 1an
Inteligenta (gandire logica, memorie)
Perspicacitate si ambitie
Aptitudini dе comunicare orala si scrisa
Calm, abilitati dе detensionare a situatiilor conflictuale
Abilitati dе planificare, organizare si prioritizare a activitatilor
Atentie la detalii
Operare PC ( Word, Excel, e-mail, internet) - nivel mediu spre avansat
Disponibilitate la deplasari in teritoriu & Permis conducere - B

Descrierea jobului

Obiectiv Gеneral:
Suport in procesul dе recuperаre а sumеlor datorаtе prin еxecutаrea silitа pеntru portofoliul de dеbitori pеntru care urmеaza a sе intrеprinde sau deja s-au inceput actiuni legale de recuperare a sumelor datorate de acestia.

Responsabilitati:
sa intreprinda orice actiuni, pentru realizarea obiectivelor generale stabilite de Conducerea Societatii, in conformitate cu Procedura de Colectare - Recuperare a Sumelor Datorate, in ceea ce priveste fazele procesuale ale actiunilor legale;
sa asigure urmarirea implementarii si mentinerii aplicarii prevederilor legislatiei in vigoare si a reglementarilor interne ale Societatii in ariile de responsabilitate;
sa asigure planificarea, organizarea, conducerea, coordonarea si controlul intern al activitatilor specifice desfasurate;
sa actualizeze creantele debitorilor in dosarele de executare;
sa asigure comunicarea catre birourile executoresti partenere a documentatie/ informatiilor aferente debitelor inregistrate in dosarele de executare & Suport DAC pentru sume neidentificate/ comunicare viramente.

IMPROVEMENT CREDIT COLLECTION SRL (ICC) a fost infiintata in iulie 2013 de catre Grupul Financiar BANCA TRANSILVANIA, ca o companie furnizoare de servicii de colectare a creantelor, prin proceduri extra-judiciare si prin intermediul procedurilor judiciare.
Din anul 2016 sediul social al Companiei ICC este in Cluj-Napoca si sediul secundar in Bucuresti.
Oferta ICC pentru clientii sai este reprezentata de toate tipurile de activitati de debt management si de colectare (colectarea de creante in faza amiabila si in faza legala, B2C, B2B).

Banca Transilvania (BT) este cel mai mare grup financiar din Romania. Misiunea sa este de a sustine dezvoltarea mediului de afaceri si comunitatile din care face parte, oriunde si oricand. Cu respect, pasiune si idei noi, banca sustine responsabil vise care se transforma in realizari. Viziunea BT este de a deveni o banca tot mai buna pentru clienti, echipa si actionari.

Banca Transilvania are 2,5 milioane de clienti, aproape 500 de sedii si peste 7.000 de colegi in echipa. Strategia sa este sustinuta de actionari puternici, precum Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare.

Este singurul brand bancar romanesc prezent in Brand Finance 500 Ranking 2018, realizat de Brand Finance si Cel mai valoros brand bancar din Romania, conform Brand Finance Romania 2017.