Fișa jobului

Candidatul ideal

Dacă ești pasionat de cifre și analiza lor, ești 0rganizat și 0rientat spre rezultate, acest job este pentru tine!

Cunoștințe și abilități necesare

  • Studii superioare în domeniul financiar;
  • Experiență de 5 ani pe un post similar;
  • cunoasterea contabilității;
  • Cunoștințe avansate de operare Microsoft Excel;
  • Abilități foarte bune de organizare și planificare;
  • Capacitate de analiză si sinteză a informaţiilor;
  • Bune abilităţi de prezentare și comunicare;
  • Proactivitate în obținerea informaţiilor necesare;
  • Experiență de lucru într-un sistem ERP (constituie avantaj).

Descrierea jobului

Responsabilități:

  • Întocmeşte raportările lunare de analiză financiară (PL, BS, analiză marje, target și altele) în concordanţă cu cerinţele acţionarilor;
  • Se asigură de acurateţea şi corectitudinea datelor şi a informaţiilor raportate cu respectarea termenelor de raportare;
  • Analizează rezultatele operaţionale şi financiare ale companiei, precum şi evoluţia indicatorilor financiari ai companiei;
  • Analizează comparativ bugetul actual versus perioada precedentă;
  • Colaborează cu reprezentanţii din cadrul celorlalte Compartimente si Direcţii ale companiei pentru întelegerea cauzelor care afectează evoluţiile înregistrate și identifică soluţii pentru normalizarea evoluţiilor atunci când este necesar;
  • Colaborează cu departamentul contabil și reprezentanţii din cadrul celorlalte Compartimente si Direcţii ale companiei pentru colectarea datelor şi informaţiilor necesare realizării raportărilor lunare;
  • Monitorizează şi verifică costurile şi veniturile, precum şi repartizarea acestora pe centre de cost;
  • Participă la procesul de întocmire a bugetului anual de venituri şi cheltuieli, a bilanţului şi fluxurilor de numerar în colaborare cu echipa operaţională;
  • Întocmește bugetul și îl actualizează cu ocazia revizuirilor acestuia;
  • Realizează analize de cost şi profitabilitate pe linii de business, grupe de produse etc. - specifice activităţii companiei;
  • Verifică aplicarea corectă a politicilor comerciale către clienți, a politicilor de bonus ale vânzătorilor precum și a altor politici;
  • Defineşte şi participă la constituirea instrumentelor de lucru, inclusiv sisteme informatice, care să-i permită o mai bună eficienţă în funcţia sa;
  • Oferă suport în procesul de dezvoltare ERP și BI;
  • Acţionează ca partener în cadrul organizaţiei asigurând asistenţă celorlalte compartimente ale companiei cu privire la activitatea de care este responsabil și contribuie proactiv la implementarea diverselor proiecte la nivel organizaţional;
  • Gestionează cerinţele de analiză şi raportare ad-hoc, în mod efectiv şi eficient;
  • Analizează performanţa activităţii obţinute pe baza datelor financiare şi oferă suport şi recomandări pentru îmbunătăţirea performanţei activităţii companiei;
  • Propune soluții de reducere/optimizare a costurilor.

Nivel de vechime

Nivel mediu de experiență

Tip de angajare

Full-time

Ocupație

Contabilitate/Audit

Sectoare de activitate

Contabilitate

Verifica pe LinkedIn