Despre echipa:

Echipa de Cards Operations asigura derularea optima a operatiunilor specifice portofoliului de carduri emise de banca, precum si a serviciilor de acceptare la plata a cardurilor (personalizare carduri/PIN-uri, refuzuri la plata si dispute, conformitate carduri, reconcilierea operatiunilor, precum si activitati de suport pentru cardurile de credit emise), in conformitate cu regulamentele si procedurile in vigoare.

 Principalele responsabilități:

  • Cunosti si aplici prevederile normelor Bancii Nationale a Romaniei referitoare la activitatea de carduri, precum si pe cele ale organizatiilor internationale de carduri
  • Adaptezi, dezvolti si actualizezi normele si procedurile interne referitoare la tranzactiile cu carduri din cadrul bancii
  • Informezi departamentele implicate pe fluxul tranzactiilor cu carduri cu privire la ultimile noutati publicate de organizatiile internationale de carduri, cerintele obligatorii si termenele de implementare
  • Intocmesti rapoarte lunare/trimestriale/anuale catre Banca Nationala a Romaniei si catre organizatiile internationale de carduri si livrezi orice alt tip de raportari solicitate de managementul bancii
  • Participi la obtinerea avizarilor de la institutiile abilitate in conformitate cu procedurile interne sau regulamentele si legislatia in vigoare privind activitatea echipei
  • Rezolvi  solicitările de refuz la plata iniţiate de posesorii de carduri emise de banca si pe cele primite in urma contestării tranzacţiilor efectuate cu carduri emise de alte bănci la dispozitivele de acceptare administrate de UniCredit
  • Desfasori activitati de suport (monitorizare, analiza) cu privire la facturile Visa/Mastercard
  • Asiguri sprijin metodologic si participi activ in initiative / proiecte ce implica activitatea desfasurata, respectiv activitatile cu carduri
  • Asiguri suport in procesul si activitatile de personalizare carduri

Condiții minime de eligibilitate:

  • Studii universitare finalizate sau in an terminal (preferabil studii  economice sau juridice)
  • Limba engleza nivel avansat
  • Experienta profesionala minimum 2 ani (min. 1 an experienta relevanta in domeniul cardurilor);
  • Cunostinte avansate despre procesarea tranzactiilor cu carduri
  • Buna cunoastere a industriei cardurilor
  • Cunoasterea reglementarilor si legislatiei interne si internationale in domeniu (regulamentele BNR, VISA si Mastercard privind acceptarea, emiterea si utilizarea cardurilor)

Alte competențe necesare:

  • Aptitudini de relationare si comunicare;
  • Capacitate de analiza si sinteza
  • Seriozitate, capacitate de stabilire a prioritatilor, stapanire de sine si abilitatea de a lucra  in conditii de stres
  • Spirit de echipa
  • Microsoft Office (Word, Excel, Power Point, Access) etc
Verifica pe BestJobs