2. Domenii de responsabilitate și funcții

Asistentul medical are multe sarcini legate de îngrijirea zilnică a oamenilor. Acestea pot fi efectuate fie în ambulator într-o unitate, fie ca ambulator la domiciliul pacientului. Asistentul de asistență medicală nu desfășoară o activitate medicală.

Sarcinile principale ale unui asistent medical sunt:

· Îngrijirea pacienților și a rezidenților

· Realizarea spălării de dimineață

· Asistență în cumpărături și afaceri zilnice

· Asistență la toaletă

· Serviți mesele

· Schimbarea rufelor rezidentului

· Schimbarea lenjeriei de pat și a lenjeriei de pat

Principalele sarcini în detaliu

job->descriere

Îngrijirea pacienților și a rezidenților

Angajatul este responsabil pentru rutina zilnică a pacientului

Rezidenții să aibă grijă de ei. Aceasta înseamnă spălat dimineața, la toaletă

du-te, îmbrăcăminte, coafură, mâncare etc.

A face spălătorie de dimineață

Angajatul spală rezidenții fie în pat, fie în pat

Washroom. Ea se asigură că locuitorii ei

resursele proprii sunt în mare parte incluse în acest proces.

Asistență cu achiziții și decontări zilnice

În îngrijirea ambulatorie, angajatul își asumă sarcina de a efectua achiziții și decontări pentru beneficiarul îngrijirii medicale.

Responsabilități:

3. Obiectivele domeniilor de activitate

ctivitatea asistentului medical are multe obiective.

Obiectivele cheie includ:

· Smooth rutina zilnică a locuitorilor

· Promovarea resurselor rezidenților și pacienților

· Respectarea normelor de igienă și de muncă

· Îngrijirea locuitorilor și a pacienților

4. Cererile asistentului medical

Asistentul de asistență medicală poate lucra pe mai multe poziții. În principiu, acesta poate lucra în orice departament al unei case de îngrijire medicală, fără însă a efectua lucrări rezervate asistenților medicali înregistrați.

Pozițiile includ:

· îngrijire

· administrare

· documentație

· bucătărie

· de asigurare a calității

5. Cerințe profesionale și personale

Pentru a putea să lucrați ca îngrijitor, trebuie cu siguranță să îi ajutați pe oameni, chiar dacă nu mai pot avea grijă de ei înșiși..

În această profesie, de multe ori trebuie să sari peste umbră atunci când vine vorba de manipularea fecalelor, vărsăturilor și a altor fluide ale corpului.

În același timp, aveți nevoie de răbdare și multă dragoste pentru acest loc de muncă, pentru a putea supraviețui provocărilor vieții de zi cu zi.

Competențele personale sunt:

· capacitate portantă

· aptitudini organizatorice

· încredere

· Abilitatea de a răspunde la oameni

· abilități de comunicare

· gândirea socială

Competențele profesionale sunt:

· Experienta profesionala ca asistent medical

· Cunoștințe în îngrijire

· Cunoașterea administrației

· Cunoașterea igienei și a medicamentelor

Nivel cariera

Entry (0-2 ani)

Limbi vorbite

germană

Adresa/adresele jobului

Berlin

Recrutez candidati dispusi sa se relocheze

Da

Salariu aproximativ brut oferit / luna in euro

2200 €

Verifica pe BestJobs