Fișa jobului

Area Sales Manager - zona arondata: Judetul Vrancea

Candidatul Ideal

Experienta in domeniul FMCG: minim 3 ani
Experinta intr-o pozitie similara: minim 5 ani
Preferabil Absolvent de Studii Superioare
Cunostinte Operare Computer: Word, Excel, Power Point, etc.
Calitati interpersonale: calitati de negociere si prezentare, comunicativitate, flexibilitate si responsabilitate
Limbi straine: cunostiinte medii de limba engleza ( scris, vorbit, citit)

Responsabilitati

Mentine in permanenta legatura cu distribuitorii si agentii de vanzari.
Monitorizeaza regulat performatele echipelor de vanzari ale distribuitorilor si asigura atingerea obiectivelor de performanta stabilite.
Culege informatii cu privire la activitatea concurentei (produse, preturi, strategii de vanzare) si informeaza compania despre acestea.
Asigura colectarea comenzilor si documentelor de plata in conformitate cu procedurile companiei.
Viziteaza clientii distribuitorilor zilnic.
Verifica si urmareste aplicarea corecta a politicii comerciale a companiei, a politicii de discount si a procedurilor companiei.
Urmareste si raporteaza modul de desfasurare a activitatii companiei in zona atribuita ( preturi, echipamente, planuri).
Implementeaza local in piata activitatile promotionale si proiectele de vanzari.
Identifica oportunitatile in ceea ce priveste potentialul pietei locale.
Dezvolta potentialul de vanzari si canalul de distributie in cadrul zonei desemnate.
Monitorizeaza vanzarile zilnice, gradul de indeplinire a obiectivelor si a targetelor agentilor informand superiorul ierarhic in acest sens (zilnic, saptamanal, lunar);
Este responsabil pentru recuperarea in termen a debitelor din cadrul zonei acoperite;
Intocmeste orice raport solicitat de catre superiorul ierarhic sau de alti membrii ai Conducerii companiei respectand termenele de predare cerute
Este responsabil pentru indeplinirea targetului de vanzari alocat lunar in aria de responsabilitate.
Nivel de vechime

Nivel mediu de experiență

Tip de angajare

Full-time

Ocupație

Vânzări

Sectoare de activitate

Alimente și băuturi

Verifica pe LinkedIn