Descrierea companiei

Ti se potriveste o cariera in BCR LEASING IFN daca iti doresti sa fii in locul in care cei mai buni oameni lucreaza cu mandrie si placere. Alatura-te unei echipe inovative, entuziaste, care cauta si sprijina cele mai bune idei. Unei companii preocupata de dezvoltarea angajatilor sai in functie de performante.
BCR LEASING IFN este prezenta pe piata romanesca a leasingului din anul 2001, ca subsidiara a Bancii Comerciale Romane, parte a puternicului grup financiar central-european ERSTE Group. Compania ofera in prezent o gama completa de servicii de leasing financiar. BCR LEASING IFN este o companie orientata spre client, preocupata permanent de inovatie, calitate si de adaptarea produselor si serviciilor sale la cerintele pietei.

Vei avea urmatoarele responsabilitati:
- verificarea corectitudinii informatiilor inscrise in documentele primite (factura fiscala, a documentelor de receptie a lucrarilor sau serviciilor, comenzilor, cererilor de plata interna etc.)
- inntocmirea lunara a declaratiilor fiscale si depunerea acestora la autoritatile fiscale
- intocmirea si transmiterea catre BNR a raportarilor trimestriale
- efectuareaa procesarii documentelor primite de la furnizori, precum si a deconturilor de calatorie/cheltuieli interne
- inregistrarea lunara, pe baza informatiilor primite, a accrual-ului de dobanda si comisioane, a miscarii de provizioane din luna
- monitorizrea pozitiilor deschise la furnizori/clienti (facturile depasite la scadenta) si efectuarea demersurilor necesare in vederea remedierii acestora
- efectuarea controalelor interne solicitate pentru a asigura procesarea corecta si completa a documentelor legate de activitatea contabila
- realizarea de propuneri de redesenare si imbunatatire de procese pentru aria de responsabilitate
- verificarea si procesarea lunara a cheltuielilor preliminate, in baza situatiilor transmise de catre responsabilii de buget, - efectuarea lunara a reconcilierii soldului contului de cheltuieli preliminate cu evidenta analitica a acestora primita de la responsabili de buget
- suport direct in activitatea de audit, precum si colegilor din celelalte entitati functionale pe diverse situatii fiscal-contabile
- inchiderea lunara a contului de venituri si cheltuieli prin P&L, reevaluarea conturilor in valuta straina, inregistrarea statului de salarii si inchiderea conturilor de TVA

Ne-ar placea ca ocupantul postului sa aiba urmatorul profil:

- studii superioare cu diploma de licenta in domeniul economic;
- vechime minima in activitate 7 ani, din care 3 ani in institutii financiar-(ne)bancare (banci, companii de leasing);
- cunostinte de contabilitate, fiscalitate, economice si financiare;
- cunostinte limba engelza (scris, citit, vorbit) nivel mediu;
- cunstinte IT, pachetul MS Office (in mod special excel, word si powerpoint);
- cunostinte specifice aferente industiei de leasing (reprezinta un avantaj)

Oferim:

  1. oportunitatea unui mediu de lucru dinamic si modern
  2. posibilitatea evolutiei in cariera;
  3. un pachet salarial competitiv
  4. abonament medical in sistemul privat
  5. zile libere platite cu diverse ocazii
  6. acces la biblioteca Bookster ;)

Verifica pe eJobs.ro